Przybory do rysowania anime


1. Piórka i tusze.
- obsadki - są to najczęściej używane przybory w warsztacie rysownika. Pamiętajcie aby zawsze wybierać dla siebie wygodną obsadkę, jeśli tego nie zrobicie to możecie nabawić się bolesnych odcisków. Kupując obsadki pamiętajcie o tym, że stalówki okrągłe wymagają obsadek specjalnych. Pozostałe rodzaje stalówek tego nie wymagają, np. szkolne, łyżeczkowe czy stalówki typu G.


stalówki:
a) stalówki ZEBRA:
* okrągła -  ta stalówka nadaje się głównie do rysowania linii cienkich, choć można także rysować nią linie grube. Czasem można nią delikatnie drapać papier, ale ci, którzy się do niej przyzwyczaili to bardzo ją sobie chwalą. 
* szkolna - nadaje się do rysowania linii cienkich, są twardsze od stalówek miękkich okrągłych.
* łyżeczkowa - nadaje się do rysowania twardych, mocnych, równych linii. Rysowanie nią może na początku sprawić wam trudności. Jest ona jednak popularnym narzędziem w warsztatach wielu rysowników. 
* typ G - można nią rysować zarówno grube, jak i cienkie linie. Tym typem posługuje się bardzo wiele rysowników, mimo że mogą stawiać delikatny, ale jednak wyczuwalny opór przy rysowaniu płynnych, giętkich linii. 

b) stalówki NIKKO:
* okrągła - wydaje się stworzona jakby do rysowania linii cienkich, przy grubszych liniach można zadrapać nią papier. Rysując tą stalówką trzeba posiadać wprawę w rysowaniu mangi.
* szkolna - jest bardziej miękka od stalówki szkolnej firmy ZEBRA. Rysowanie nią linie są trochę grubsze.
* łyżeczkowa - stalówką tą rysuje się bardzo płynnie. Kreślone nią linie są odrobinę grubsza od tych rysowanych stalówką TACHIKAWA, ale komfort pracy jest podobny.
* typ G - tą stalówką rysuje się równe, płynne, giętkie linie. Używa się jej jednak do kreślenia linii grubszych.

c) stalówki TACHIKAWA:
* okrągła - stalówką tą najlepiej rysować linie cienkie. Całkiem nieźle i dość przyjemnie rysuje się nią akrze linie grube. Jej możliwości można porównać ze stalówką ZEBRA typu G. 
* łyżeczkowa - wspaniale nadaje się do kreślenia linii o jednolitej grubości. Rysuje się nią bardzo lekko i płynnie.
* typ G - można nią rysować pionowe i poziome linie jednolitej grubości. Daje możliwość rysowania dość mocnych linii bez zbytniego nacisku na papier.


- tusze - najlepiej używać wodoodpornych. 


2. Korektory.
Służą do usuwania błędów rysowniczych i malowania na biało. Jeśli nie są zbyt wodniste, można używać ich do usuwania rastra.

3. Pisaki, pędzelki i gumki.
- cienkopisy używane są przez niektórych rysowników głównie dlatego, że łatwo je kupić i nie ma kłopotów z ich konserwacją.


- mazaki-pędzelki są używane do wypełniania powierzchni kolorem czarnym. Mazak z włosia jest bardziej odpowiedni do pracy na większych obszarach. Może służyć do malowania refleksów światła na włosach. Mazak z cieńszą końcówką służy raczej do rysowania niż do malowania.
- pędzelkami cienkimi najlepiej nakładać korektor i biały tusz. Dokładność korekty zależy od doboru odpowiedniego pędzelka.  


   

- gumki:
* Gumka chlebowa - Służy do korekcji i rozjaśniania rysunków wykonanych miękkim ołówkiem, węglem lub pastelą. Po zabrudzeniu należy ją rozgnieść i ponownie uformować.

 
* Gumka DUST-FREE - do wszystkich rodzajów ołówków grafitowych. Wymazuje czysto, bez okruszków.


Gumka GE chlebowa jest  bardzo plastyczna, podatna na zmianę kształtu. Delikatna dla papieru.


Gumka SP kauczukowa bardzo miękka, czysta gumka, nie pozostawia smug. Do ścierania ołówków. Szczególnie polecana do ścierania dużych powierzchni.


Gumka w ołówku PERFECTION dwustronna  idealna do precyzyjnych korekt. Różowa, miękka gumka służy do ścierania grafitu, kredek ołówkowych i węgla. Biała, twarda gumka służy do usuwania tuszu, atramentu, śladów długopisu, pióra kulkowego, wiecznego, pisma maszynowego.


Gumka w ołówku PERFECTION z pędzelkiem idealna do precyzyjnych korekt. Biała, twarda gumka służy do usuwania tuszu, atramentu, śladów długopisu, pióra kulkowego, wiecznego, pisma maszynowego. Zakończona jest pędzelkiem, dzięki czemu łatwo i delikatnie można usunąć opruszki od gumki.

 

Gumka winylowa 7086 do ołówków grafitowych oraz kredek ołówkowych.



  



* Gumka zapasowa + igła czyszczącazapasowa + igła czyszcząca do ołówka automatycznego TK-FINE.
 

 

4. Narzędzia do nakładania i modelowania tła.
- nożyk do wycinania rastra
- podkładka pod raster
- szpatułki i żądełka służą do zdejmowania rastra
- miotełka z piór służy do wymiatania resztki gumki i ścinek arkusików rastra z papieru.

5. Linijki, krzywki, szablony i cylkle.
- linijki
W warsztacie młodego rysownika niezbędne są ekierki i linijki z wyraźnie zaznaczoną podziałką. Więc zaopatrzcie się w co najmniej cztery rodzaje długości linijek: 
* 15-centymetrową do rysowania detali.
* 30-centymetrową do rysowania ramek kadrów.
* 40-50-centymetrową do przedstawiania obrazu w perspektywie.
* Dobrze mieć też linijkę metalową która nie niszczy się przy pracy z nożykiem.


 - krzywki - służą do malowania krzywizn na obrazku.


- krzywki giętkie - za pomocą tych krzywików możesz rysować takie zakrętasy jakie ci się zamarzą. Pamiętaj jednak że krzywiki gięte, w przeciwieństwie do zwykłych, nie mają krawędzi. Dlatego używaj cienkiej stalówki.


cyrkiel najlepiej używaj takiego gdzie możesz włożyć samodzielnie dany przyrząd np. ołówek, piórko czy nożyk. 

6. Rastry, ołówek i kartka z bloku rysunkowego.
- Rastry są niezastąpionym narzędziem w procesie tworzenia mangi. Używajcie najlepiej rastrów które posiadają już w sobie klej. 
* Kilka przykładów rastrów:


- Możesz używać każdego rodzaju ołówków.
- Blok rysunkowy najlepiej nadaje się do rysowania mangi.

2 komentarze:

karka1232 pisze...

Gdzie można kupić takie pióra i czy są one dostępne w karzdym sklepie papierniczym???

Unknown pisze...

Z tego co wiem to trudno zdobyć takie stalówki i obsadki w sklepach papierniczych, al zawsze można się zapytać w sklepie czy mają coś takiego. Niektóre z nich można kupić w sklepach internetowych. Stalówki czy obsadki możesz kupić w sklepach internetowych: http://allegro.pl/ ,http://waneko.pl/ albo w http://www.szal-art.pl. Tam można znaleźć praktycznie wszystko. Ja tam zaglądam i jestem z tych sklepów zadowolona.