Lekcja 4. Rysujemy Twarz z góry.


  Na dzisiejszej lekcji dowiecie się jak narysować twarz, widzianą z góry. Ale zanim zaczniemy to opisze wam kilka przydatnych wskazówek. A i przygotujcie sobie linijki, cyrkiel i ołówki. 

  Porada 1. " Twarz wpisana w kwadrat ".
A więc nasza dzisiejsza lekcja będzie trochę przypominać drugą i trzecią lekcję. A mianowicie twarz wpisaną w kwadrat. 



  Porada 2. " Twarz w pudełku ".
Lecz w tym przykładzie będzie wiele więcej linii pomocniczych niż w naszych poprzednich lekcjach dlatego też cały czas będziecie musieli posługiwać się linijką i ołówkiem. I tym razem twarz naszego bohatera umieścimy w tak zwanym pudełku. Patrzcie rysunek poniżej.


  Wiem, że na początek to wygląda strasznie ale dacie sobie rade z tym rysunkiem ja w was wierzę. To kwestia wyćwiczenia sobie ręki. Mi też na początku nie za bardzo wychodziło, ale się nie poddałam. Po wielu wyczerpujących próbach w końcu mi się udało to narysować. Więc proszę się nie poddawać tylko brać ołówki i do dzieła :)


  Porada 3. " Jak poprawnie narysować twarz z góry i z dołu ".
Pamiętajcie, że nie zależnie czy patrzymy na naszą twarz z góry czy z dołu, to łatwo możemy zaobserwować, że kiedy rysujemy naszą postać w perspektywie, poczynając od elementów twarzy położonych blisko siebie, aż do tych najbardziej oddalonych. Zmieniają się proporcje i kształt wszystkich części twarzy. Jeżeli patrzymy na naszą głowę z dołu to odległość między oczami i brwiami staje się szersza. A kiedy spoglądamy na nią z góry to odległość od oczów i brwi gwałtownie maleje. Dzieje się to tak ponieważ brwi naszej postaci są wysunięte nieco bardziej do przodu w stosunku do oczu, oczy zaś są cofnięte.  


" Rysujemy twarz z góry "


Krok 1 
Narysujemy najpierw to nasze nieszczęsne pudełko :) 
Podam wam dwa przykłady narysowania prostych linii kwadratu:
a) Linijka i ekierka.
Do tego rysunku będzie wam potrzebny ołówek AB, linijka i ekierka. Najpierw linijkę A przyłóżcie równo z kartką a następnie wyznaczcie sobie tyle centymetrów ile wam jest potrzeba ( u mnie podstawa kwadratu ma 20 cm ). Teraz do Linijki przyłóżcie ekierkę tak aby wyznaczyła wam ona prostą linię ( u mnie wysokość ma 30 cm ). Jak to zrobicie, narysujcie ją. To samo zróbcie z drugiej strony przesuwając ekierkę po linijce. No i na ostatek narysujcie przy pomocy linijki górną część naszej figury w tym przypadku kwadratu.        


b) Technika dwóch ekierek 
W tym przykładzie jest podobnie do poprzedniego ale tutaj używamy dwóch ekierek. po prostu jedną ekierkę przykładamy do krawędzi kartki a drugą kładziemy obok niej. Tu też możecie przesuwać jedną ekierkę.  To od was zależy który przykład wolicie :)


Krok 2
Z koro nasz kwadrat jest gotowy to teraz narysujcie drugi taki sam lekko uniesiony w  górę ( o 15 cm )  i oddalony w prawą stronę ( o 10 cm ) .


Krok 3
Teraz  możecie połączyć krawędzie obydwóch kwadratów. No i macie gotowe pudełko.



Krok 4
Z koro mamy już to narysowane to przejdźmy do następnego etapu. Teraz w naszej tak zwanej próżni musimy narysować koło przypominające trochę jajko. Najpierw musimy wyznaczyć środek, a więc rysujemy dwie przecinające się linie, oczywiście rysujemy to od linijki ( na rysunku są to linie czerwone ). Pamiętajcie, że jedna z nich ma przechodzić od punktu A do B, a druga od punktu C do D. Kiedy mamy już to zrobione to teraz rysujemy pionową i poziomą linie w wyznaczony przez nas środek, dalej posługując się linijką i ołówkiem. Teraz możecie narysować nasze jajko przy pomocy cyrkla, ma być ono ciut mniejsze od naszego kwadratu.



Krok 5
Teraz zmazujemy nie potrzebne linie. Zostawcie tylko nasze jajko i pudełko w spokoju, będzie nam to potrzebne do dalszego rysowania.


Krok 6
Dobra skoro mamy nasze pudełko z narysowanym w nim jajkiem to teraz musimy narysować dwa krzywiki ( tak je sobie nazwałam ). Krzywiki są to pionowe linie, które u dołu zwężają się ku środkowi.


Krok 7
No i mamy już narysowane krzywiki. I co dalej ? 
Ha!!! Znowu musimy narysować sobie krzywe linię wyznaczające środek ale tym razem nie na całym naszym pudełku lecz na naszym kwadracie B. Teraz na naszym punkcie środkowym rysujemy pionową i poziomą linie. Tak jak jest to pokazane na rysunku. 

                      
Krok 8
Teraz zamarzcie nie potrzebne linie jednego z kwadratów ( tak zwane niewidocznymi liniami ). Z koro już macie wymazane to teraz narysujcie od linii oka aż do kończącej linii krzywika stykającej się z dolną podstawą naszego kwadratu dwie krzywe linie przechodzące przez środek. Teraz narysujcie prostą linie przechodzącą przez ten środek. Jest to tak zwana linia nosa. Zaś ciut wyżej linii oka rysujemy drugą pomocniczą linię oka inaczej zwaną brwią oka.



Krok 9
Rysujemy linię ucha stykającą się z drugą linią oka ale nie dochodzącą do linii włosów.


Krok 10
Rysujemy teraz twarz naszej postaci grubszym ołówkiem 2B. Zróbcie to tak jak na rysunku.


Krok 11
Teraz zmazujemy wszystkie nie potrzebne linie. Zostawiamy tylko linie włosów, dwie linie oka, linię nosa i krzywiki, ewentualnie też możecie zostawić dolną linię choć nie musicie.


Krok 12
Teraz narysujcie zarys oczu ( rysując oczy dodałam sobie dodatkową linie oka ale wy nie musicie tego robić no chyba że chcecie. Ja tam ją dodaje bo jest dla mnie ona bardzo pomocna ), nosa i ust.


Krok 13
Mamy już zarysy naszej postaci no to teraz karzemy linie pomocnicze i dopełniamy nasze oczy nos i usta no i oczywiście dokańczamy ucho. Rysujemy też szyję. Możecie zostawić linie włosów chodź nie musicie. 


Krok 14
Obrazek 1.
Możecie zostawić swoją postać narysowaną bez włosów ale trzeba zastosować odpowiednie cieniowanie aby to jako tako wyglądało. Ale będziemy się o tym uczyć na kolejnych lekcjach.



Obrazek 2
A tu macie przykład postaci z włosami. Ale to od was zależy jak wasza postać będzie wyglądała.


Kilka przykładów pomalowanej postaci z włosami.
A) Postać zwyczajnie pomalowana.


B) Lekko za mgłą.


C) Dodany cień do postaci.


D) Twarz za mgiełką.


E) Śnieżyca.


F) Abstrakcyjnie pomalowane.


G) Twarz w ciemnościach.


H) Czarno biała twarz w ciemnościach.


I) Czarno biała twarz.


J) Postać o czarnych włosach.


K) Postać o czerwonych włosach.


Kilka przykładów pomalowanej postaci bez włosów.
A) Przykładowo pomalowana twarz bez włosów.


B) Twarz widziana w lustrze.


C) Wszystko pomalowane na brąz.


D) Czarno biała postać bez włosów.



E) Na zielonym tle.


F) Twarz bez włosów w ciemnościach


Brak komentarzy: